Adaplar

Yüzük Takma Adabı

Buradan da anlaşılacağı üzere fazla kaçınılması gereken 2 yüzük çeşidi altın ve demir yüzük çeşitleridir. Yani erkeklerin altın ve demir yüzük takmaları asla doğru değildir. Ancak bayanlar altın yüzük ve ziynet kullanabilirler.

Yüzük takmak sünnettir. Bu nedenle severek ve isteyerek yüzük takarız ancak insanların çoğunun düştüğü bir hata vardır o da bir sünneti duyunca sanki o iş yapılsın da nasıl yapılırsa yapılsın şeklinde bir düşünce ile hareket ederek kendi isteği doğrultusunda bir işi veya bir sünneti yapma hastalığıdır. Örneğin yüzük takmak sünnettir dedik ancak bu demek değildir ki, yüzük tak da nasıl olursa olsun. Bu yazımızda kısaca yüzük takmanın sünnete uygun olması için nelere dikkat edilmesi şeklinde olacaktır.

 

Yüzük takmada tercih edilmesi gereken yüzük cinsleri; sünnet olan yüzükler gümüş ve akik taşından olan yüzüklerdir. Bu yüzüklerin de ağırlığının bir misgali geçmemesi gerekmektedir. Bir misgal 4,5 grama denk gelmektedir. Yani buradan yüzük takmaktan asıl maksadın dışına çıkılmamasını, gösteriş için büyük ve ağır yüzüklerin tercih edilmemesini anlıyoruz.

Peygamber efendimiz bir hadis-i şerifinde; “Akik taşından yüzük takın. Zira o sizde bulundukça size hiçbir gam gelmez.” Buyurmaktadır.

Bir başka hadis-i şerifte ise “zümrüt yüzük takmak fakirliğe mani olur” buyurarak zümrüt yüzük takmak teşvik edilmiştir.

Bir başka hadis-i şerifte de “ Altın, müşriklerin, gümüş, Müslümanların, demir de cehennem ehlinin süsüdür.” Buyurmuşlardır.

Buradan da anlaşılacağı üzere fazla kaçınılması gereken 2 yüzük çeşidi altın ve demir yüzük çeşitleridir. Yani erkeklerin altın ve demir yüzük takmaları asla doğru değildir. Ancak bayanlar altın yüzük ve ziynet kullanabilirler.

Yüzük takan kişinin ebdest ve gusül alırken mutlaka altından su geçtiğinden emin olması gerekir. Bunun için yüzüğü yerinden oynatarak veya gerekirse çıkararak abdestini ve guslünü tam almalıdır. Yüzükle oynamak, onu başkalarının eline vermek te doğru değildir. Ancak güzelliğine veya kalitesine (işçiliği gibi) bakmak maksadıyla olursa verilebilir.

Yüzük sağ ve sol elin her ikisine de takılabilir. Ancak tercih edilen sağ ele takılmasıdır. Eğer yüzükte isim yazıyorsa sağ ele takmak en doğrusudur.

Yüzük en küçük parmağa yani serçe parmağa da onun yanındaki parmağa yani yüzük parmağına da takılabilir. Yüzük parmağına takmak en güzelidir.

Peygamber efendimiz (S.A.V.) bir gün Nuban Bin Beşir (R.A.)’ı altın yüzük takmış olarak gördü ve ona “cennete gitmeden önce neden cennet ziyneti taktın” buyurarak ikaz etti. Bunun üzerine o sahabi demir yüzük taktı. Bu sefer peygamberimiz; “neden cehennem ehlinin ziynetini kullanıyorsun?” buyurdu. Bu sefer o sahabi bronz bir yüzük taktı. Peygamberimiz bu sefer de “neden sende put kokusu duyuyorum” diyerek ikaz etti. Bunun üzerine o sahabi nasıl yüzük takayım ey Allah’ın Resulü deyince peygamberimiz; “Gümüş yüzük tak, ağırlığı bir miskali geçmesin ve sağ eline tak” buyurdu.

error: Sağ tuş Devre dışı bırakıldı !!