Adaplar

Tırnak Kesmenin Sünnet ve Adabı

Tırnak kesme için adaba ve sünnete en uygun zaman Cuma günü öğle ile ikindi namazı arasındaki vakittir.

Başlığı okuyan bazı kişiler “canım tırnak kesmenin de adabı mı olur?” diyebilirler bunun için yazının devamını okumalarını ve tırnak kesmenin adabı ile beraber çok mühim bilgiler öğreneceğini ifade etmek isteriz.

Dinimiz İslam Müslümanın yaşantısının her safhasına bir güzellik getirmiştir. Çünkü peygamber efendimizin “ben ancak güzel ahlakı tamamlamak için gönderildim” hadis-i şerifi meşhurdur. Ancak bazı hususlar ilk bakışta güzel ahlakın bir kısmı gibi görünse de aslında işin derinine inildiğinde çok daha farklı hususların, güzelliklerin ve bazen de tehlikelerden korunmak için olduğunu görürüz.

 

Dinimizde teşebbüh çok önemlidir

Teşebbüh demek benzemek, başkalarına benzemeye çalışmak demektir. Dinimiz İslami olmayan, Müslümanlıkta olmayan her şeye benzemekten bizi son derecede sakındırmıştır. Müslümanın diğer dinlerden hiçbir hususu almaması gerekmektedir ve bu hususta dinimiz oldukça hassastır.

 

Konunun tırnak kesmekle alakası

Tırnak kesmekle konunun ne alakası var diyenler olabilir. Bu nedenle konuyu çok daha fazla aslından uzaklaştırmadan burada doğrudan konuya geçiyorum. Ama ayrıca da bu teşebbüh hususunun ciddi anlamda inceleneceğini ve bu konuda esaslı bilgiler verileceğini şimdiden söylemek istiyorum.

 

Sahabe-i kiram bir gün peygamber efendimize (S.A.V.) gelerek “Ya Resulellah siz bizi her hususta müşriklere benzemekten sakındırıyorsunuz ama onlar da tırnaklarını bizim gibi kesiyorlar.” Deyince peygamber efendimiz bunun üzerine tırnak kesmenin sırasını değiştirerek onlara muhalefeti (onlara karşı olmayı, uymamayı) tavsiye etmiştir. Böylece tırnak kesme adabı dinimizde tırnak kesmenin sünnet ve adabı olarak yer almıştır.

 

Tırnak kesmenin sırası

Tırnak kesmenin sırası ile alakalı farklı rivayetler vardır. En meşhur olanı atlayarak kesilmesidir. Yani sağ elinizin yüzük parmağından başlar ve atlaya atlaya sol elinizdeki parmakların kesimini bitirirsiniz. Daha sonra ise atladığınız parmakların tırnaklarını kesersiniz. Zaten bunu yapmakla bile maksat hasıl olacaktır. Diğer bir rivayete göre önce orta parmak, daha sonra serçe parmak, ardından yüzük parmağı, sonra baş parmak ve en son işaret parmağının tırnakları kesilir. Bir diğer rivayette orta parmak, serçe parmağı, baş parmak, yüzük parmağı ve son olarak yine işaret parmağının tırnağı kesilir. Her iki rivayetin ortak noktası orta parmakla başlayıp işaret parmağı ile bitmesidir.

Ayak parmaklarının kesimi normaldir. Yani sağ ayağın serçe parmağından başlanır ve sonuna kadar sırasıyla kesilir.

 

Tırnak kesimi ile alakalı önemli bilgiler

Bilindiği gibi büyü gibi kötü işler en çok saç, tırnak gibi insan parçalarından ve artıklarından yapılır. Bu nedenle büyü yapılamaması için tırnakları sağa sola atmak değil, en doğrusu onları muhafaza edip gömmektir. Bunu yapmak mümkün değilse en azından tırnağını keserken üzerine basılmayacak şekilde kesmek ve mümkün olduğunca tırnaklarını kimse görmeden çöpe vs. peçete gibi bir şeye sararak atmaktır.

 

Tırnakları yemek baras hastalığına davetiye çıkarır

Tırnak yemenin ciddi problem olduğunu herkes bilir. Tırnakları dişi ile koparmak yani tırnak yemek baras (alaca) hastalığına ve deliliğe neden olur. Bu nedenle peygamberimiz bundan nehyetmiştir. Tırnakları tırnak makası ile kesmelidir. Peygamber efendimiz (S.A.V.) “Her kim, fakirlikten, göz ağrısından, baras (alaca) hastalığı ve delilikten emin olmak isterse tırnaklarını Perşembe günü ikindiden sonra kessin” buyurmuştur.

Tırnak kesmenin zamanı

Tırnak kesmekte adaba ve sünnete en uygun zaman Cuma günü öğle ile ikindi namazı arasındaki vakittir. Eğer buna riayet edilemeyecekse o zaman Perşembe günü ikindiden sonraki zaman veya Cuma günü Cuma namazından önceki zamandır. Bunun dışında diğer günlerle alakalı farklı rivayetler olsa da en doğrusu bu söylediğimiz zamanları kollamaktır.

Ancak şu husus önemlidir. Temizlik dinimizin en öncelikli emirlerinden olduğu için Perşembe veya Cuma günü tırnak keseceğim diyerek uzamış olan tırnaklarını bekletmek te doğru değildir. Bu nedenle uzamış tırnağını bekletmek kişiye asla sünnet sevabı kazandırmaz.

 

Gece tırnak kesilir

İslam büyükleri temizlik imandan olduğu ve hayırlı bir olduğu için, dinimizin de hayırlı işlerde acele edilmesini tavsiye ettiğinden dolayı gece tırnak kesmeyi hayırlı bir iş olması nedeniyle uygun görmüşlerdir.

 

Tırnak kesmek abdesti, orucu bozmaz

Tırnak kesmek abdesti bozmaz. Orucu bozmaz. Ancak şuna dikkat etmekte fayda vardır ki, insan cünüp olduğun da bütün vücudu cünüp olur. Bu nedenle cünüp iken vücuttan tırnağı kesmek, saç sakal kesmek doğru değildir. Bu nedenle cünüp kişinin önce gusledip ondan sonra tırnaklarını kesmesi takvaya daha yakın bir harekettir.

admin

Yorum Ekle

Yorumunuzu buraya yazabilirsiniz

error: Sağ tuş Devre dışı bırakıldı !!