Dini Soru ve Cevaplar / Fetvalar

Teyemmüm ile gusledip namaz kıldıktan sonra

Askerde bir defa gusül abdesti alma imkanım olmamıştı ve ben de teyemmüm abdesti alarak namaz kılmak zorunda kalmıştım. Ancak daha sonra

Sitemizin iletişim sayfasından bize gelen soru ve cevabı aşağıdadır.

Soru; Hocam merhaba, öncelikle siteniz hayırlı olsun. Güzel bir site olmuş, inşallah devamı gelir. Geçenlerde arkadaşlarla tartışmıştık ben de buraya yazayım istedim. Askerde bir defa gusül abdesti alma imkanım olmamıştı ve ben de teyemmüm abdesti alarak namaz kılmak zorunda kalmıştım. Ancak daha sonra tabi ki, gusül abdesti alma imkanım oldu. Şimdi benim gusül abdestini ve bu abdestle kılmış olduğum namazlarımı kaza etmem gerekir miydi? Gerçi ben hem gusül aldım hem de namazlarımı kaza yapmıştım ama doğrusunu öğrenmek istiyorum, teşekkürler iyi çalışmalar, Allah yardımcınız olsun.)

 

Cevap: bilindiği gibi su olmayan yerde hem namaz abdesti ve hem de gusül abdesti yerine teyemmüm abdesti alınır. Bu konuda ilmihal kategorimizde detaylıca bilgi verilecek ve yazımız yazıldıktan sonra ayrıca buradan link te verilecektir. Ancak konuyu fazlaca detaylandırmadan sadece sorunuza buradan cevap vermiş olalım.

Gusül abdesti yerine teyemmüm abdesti alınıp namaz kılındıktan sonra suyu bulan kişinin gusül abdestini alması gerekir. Ancak kıldığı namazları kaza etmesine gerek yoktur. (cevabın kaynağı; Ömer Nasuhi Bilmen’in Büyük İslam ilmihali, Taharet bahsi madde 229)

 

Her türlü sorularınız için siz de sitemizin iletişim sayfasından bize ulaşarak sorunuzu sorabilir veya allahinadiyla.com@gmail.com adresinden mail ile bizimle irtibata geçebilirsiniz. Ayrıca facebook sayfamız; https://www.facebook.com/allahinadiyla.co sayfasından da iletişim kurabilirsiniz. Ayrıca https://www.instagram.com/allahinadiyla.co_m/ instagram sayfamızdan bizi takip edebilirsiniz.

Etiketler

admin

Yorum Ekle

Yorumunuzu buraya yazabilirsiniz

error: Sağ tuş Devre dışı bırakıldı !!