Tasavvuf

Tasavvuf Nedir

Tasavvuf Nedir

Tasavvuf kelimesinin sözlük anlamı kısaca temiz yapmak, temizlemek, berraklaştırmak gibi anlamlara gelir. Ancak kelimeyi daha iyi anlamak için aslına bakmak gerekir. Şöyle ki; tasavvuf kelimesi aslen Arapça bir kelimedir. Arapça dilinde yapım eki alınarak kullanılmış olan bu kelimenin geldiği anlam; bir şeyi tekrar tekrar temizlemek suretiyle tertemiz yapmak anlamınadır.

 

Peki dinimizde tasavvuf ne demektir?

Günümüzde her ne kadar bazı çevreler tarafından kabul edilmese de tasavvufun dinimizde yeri vardır. Hatta bu sözü söylemek bile normal değildir çünkü tasavvuf dinimizin çok önemli bir parçasıdır. Biz bu yazıda sadece tanım üzerinde duracağımızdan detaylara ilerleyen yazılarımızda yer vereceğiz.

 

Tasavvufun anlamı

Dinimizde tasavvufla kast edilen; maneviyat yoluna girmiş olan kişilerin kalplerini her türlü manevi kirlerden arındırmak suretiyle kalbini temizlemek ve temizlenmiş olan bu kalbi sadece Allah sevgisi ve Allah’ın zikri ile doldurmaktır. Aynı zamanda kalbi kirleten nefsi de bu ahlakından temizlenmiş, terbiye edilmiş hale getirmektir.

Tarifi kısa ama yapması çok zordur

Tasavvufun gayesini anlatmak kısa ve kolaydır. Ancak kısaca anlatılan bu içerik gerçekte kolay değildir.

 

Tasavvuf  Yolu

Tasavvuf ehli kişiler iki sınıftır. Birincisi kendi başına tasavvuf dolu bir hayatı yaşamaya çalışanlar ki, bunlara ancak tasavvufa hevesli olanlar gözü ile bakılır. Çünkü ikinci sınıf yani tasavvufu gerçekten bir tasavvuf yoluna girerek yaşamaya çalışanlar işte asıl tasavvuf yolcuları onlardır.

 

Tasavvufla alakalı bilinmesi gerekenler

Tasavvufla alakalı bilinmesi gerekenler, başlangıcı, tasavvuf yolları ve en önemlisi gerçek bir tasavvuf yolunu bulma ile alakalı gerekli bilgilendirmeler ve tasavvuf ehli için tasavvuf yoluna dair birçok bilgiyi bu kategoride bulabileceksiniz.

besmele

admin

Yorum Ekle

Yorumunuzu buraya yazabilirsiniz

error: Sağ tuş Devre dışı bırakıldı !!