Adaplar

Su İçmenin Sünnet ve Adabı

Ayakta su içmemeye dikkat etmek gerekir. Ayakta içilebilen sular; zemzem suyu, abdest aldıktan sonra artan su ve ilaç içmek için ayakta su içilebilir. Bunların dışında bir mazeret

Su İçmenin Sünnet ve Adabı

Dinimizde her şeyin adabı olduğu gibi su içmenin de bir adabı vardır. İnsanoğlu şöyle düşünmemelidir; “canım su içmenin de adabı mı olurmuş istediğim gibi içerim” unutulmamalıdır ki, insanların başına gelen her türlü sıkıntı, hastalık ve bela Rasulüllah’ın sünnetine ve İslam Adabına riayet etmemekten gelmektedir.

Halbuki kişinin şöyle düşünmesi lazımdır; Allah bana sağlık sıhhat vermiş ve içmem için tertemiz su ikram etmiş bunu Allah’ın razı olacağı şekilde içmeliyim” işte bu düşünce sadece su içmede değil Allah’ın verdiği tüm nimetlerde böyle olmalıdır. Hangi nimeti bize Allah vermedi ki…???

 

Şimdi gelelim su içmenin adabına ve devamında dikkat edilmesi gereken hususların izahına;

Öncelikle suyu temiz bir bardak veya kaptan içmek gerekir. Eğer temiz bir kap bulunamazsa o zaman su içmek için kişi kendi avucunu kullanır ve suyu avucundan içer. Su içen kişi Cenab- Hakk’ın “yiyiniz, içiniz…” emrini düşünerek bu emri yerine getirmek niyetiyle su içmelidir. Suyu kaptan içecek olan kişi su içeceği kabı sağ eline alır ve sağ eliyle su içer. Aynı şekilde avucundan su içecek kişi de sağ avucundan suyu içer.

Suyu içemeden önce “bismillahirrahmanirrahim” diyerek besmele çekilir ve suyun, susuzluğu ile birlikte kötü ahlakını gidermesi, Allahü Teala’nın suyu kendisi için bereket ve hayat kılması için Allahü Teala’ya dua edilir.

Su üç nefeste içilmeli ve her defasında besmele çekilip ardından “elhamdülillah” demelidir.

Birinci yudumu içtikten sonra Allah’a verdiği nimetlerden dolayı şükredilerek elhamdülillah denilir.

İkinci yudumu içtikten sonra Allah’a ortak koşmamak için şeytandan sığınmaya niyet edilerek elhamdülillah denilir.

Üçüncü yudumu içtikten sonra ise Allahü Teala’nın içtiği suyu kendisi için şifa kılması niyetiyle elhamdülillah denilir.

Her kim bu anlatılan şekilde üç yudumda su içerse içtiği o su bir sonraki su içinceye kadar mü ‘minin karnında Allah’ı tesbih eder ve sevabı suyu içene yazılır.

Suyun serin olanın tercih etmek susuzluk hararetini daha güzel giderir. Böylece su içenin şükrünü artırır. Bu nedenle serin su tercih etmek daha güzel olur.

Ayakta su içmemeye dikkat etmek gerekir. Ayakta içilebilen sular; zemzem suyu, abdest aldıktan sonra artan su ve ilaç içmek için ayakta su içilebilir. Bunların dışında bir mazeret yoksa mutlaka suyu oturarak içmek gerekir.

Aç olarak su içmek te doğru değildir. Nitekim aç olarak su içmenin vücudu zayıflattığı muteber eserlerde geçmektedir.

Yukarıda ifade ettiğimiz gibi en güzel su içme şekli üç yuduma bölerek su içmektir. Çünkü sıhhat yönünden de tek nefeste su içmek ciğere zarar veren bir harekettir.

Eskiler büyüklerimizin çok ikaz ettiği bir husus vardı, şimdilerde belki insanlar buna belki çok dikkat etmiyorlar ama su kabına üfleyerek içmek te doğru değildir. Eğer nefes alınıp verilecekse doğru olan ağzını su kabından uzaklaştırmaktır.

Bir toplulukta su istendiyse su en büyüğe ikram edilir. Ancak eğer su dolaştırılarak herkse ikram edilecekse bu zaman dağıtmaya en sağdan başlanır ve büyük – küçük ayrımı yapmadan sağdan doğru dağıtılır. Soldaki kişiye ancak sağdaki kişinin izin vermesi ile geçilebilir. Aksi takdirde soldaki daha büyük diye bu sırayı ihmal etmek adaba uymayan bir hareket olur.

Günahı çok olan kişinin su dağıtması ve su hayrı yaptırması tavsiye edilmiştir. Nitekim Cebrail A.S. bir gün peygamber efendimize şöyle demiştir: “Eğer Ademoğlu olsaydım; beyaz giyinir, süt içer, su dağıtırdım.

Yine peygamber efendimiz “mü’minin artığı şifadır.” Buyurmuştur. Özellikle ibadetine düşkün din kardeşinin, hususiyle de alim olan ve evliyanın artığını teberrüken şifa niyetiyle içmek icap eder.

admin

Yorum Ekle

Yorumunuzu buraya yazabilirsiniz

error: Sağ tuş Devre dışı bırakıldı !!