Sahabeler

Sahabe Nedir

Sahabe Nedir

Sahabe kelimesi Arapça asıllı bir kelime olup arkadaş anlamındadır. Aslı sahip olan bu kelime daha çok sahabe veya çoğulu ashap olarak kullanılır ve bu kelime ile daha çok peygamberimizin ashabı yani peygamberimizin arkadaşları, daha da doğrusu dinde peygamberimizin dostları olan zatlar anlamında kullanılır.

 

Ashab-ı kiram veya sahabe-i kiram olarak kullanılması bir hürmet ifadesidir. Çünkü sahabeye hürmet ve onları sevmek imanın aslındandır. Bu nedenle onlara “Ashab-ı Kiram” yani peygamberimizin Allah (C.C.) tarafından ikram olunmuş dostları denir.

 

Sahabenin kısımları

Sahabe-i kiram çeşitli kaynaklarda sınıflara ayrılmış ve derecelendirilmiştir. Farklı eserlerde farklı farklı derecelendirilmiş olan sahabe-i kiramın genel olarak yapılan sınıflandırılması şu şekildedir.

 

İlk Müslüman olan ashap

Cennetle müjdelenen on sahabi (Aşara-i Mübeşşere)

İlk Müslüman olan 40 ashap

Hicretten önce Müslüman olanlar

Ashab-ı bedir

Ashab-ı Uhud

Mekke’nin Fethinden önce Müslüman olanlar

Ve Mekkenin fethinden sonra Müslüman olanlar

 

Genelde ashab-ı bedir’e kadar farklılık vardır. Çoğu alime göre ashab-ı bedirden sonraki Müslümanlar ayrı derecelendirilir. Ashab-ı bedirden öncekilerse ya bir tutulur veya yukarıdaki gibi sınıflandıran vardır.

Muhacir – Ensar

Ancak sahabe arasında bilinmesi gereken en mühim sınıflandırmalardan birisi muhacirensar sınıflandırmasıdır. Peygamberimizin bizzat yaptığı bu sınıflandırmada muhacir; Mekke’den Medine’ye Allah için hicret eden Müslümanlardır. Ensar ise; Mekke’den hicret edip gelen din kardeşlerine üstün bir kardeşlik örneği sergileyerek onlarla her şeyini seve seve Allah için paylaşan Medine’li Müslümanlardır. Dünyada eşine ve benzerine rastlanmamış bir kardeşlik örneği sergilemişlerdir.

 

Sahabe-i Kiram’ın fazilet ve derecesini en doğru Allah (C.C.) bilir. Bize düşen onların her birini sevmek ve onları sadece hayırla anmaktır. Çünkü peygamberimiz sahabe-i kiramın sadece hayırla anılmasını emretmiş ve onlara en küçük şekilde de olsa dil uzatılmasından şiddetle men etmiştir. Bu nedenle bizler ehl-i sünnet itikadına sahip olarak sahabe-i kiramın şefaatini umar ve peygamber efendimizin büyük şefaatine nail olabilmek için ashabı kiramı sevmeyi lüzumlu görür ve onun mübarek ashabına karşı Allah muhafaza etsin sevgisizliği insanı şefaatten mahrumiyete kadar götüreceğinden korkarız.

 

Sitemizin bu sayfasında sahabe-i kiram hakkında detaylı bilgiler verilecek ve onların muhteşem hayatlarından hikayelere yer verilip alınacak dersler üzerinde bilgiler paylaşılacaktır.

admin

Yorum Ekle

Yorumunuzu buraya yazabilirsiniz

error: Sağ tuş Devre dışı bırakıldı !!