Adaplar

Saç Sakal ve Kasık Tıraşı Adabı

Saç, Allah’ü Teala’nın (C.C.) kullarına verdiği nimetlerdendir. Nitekim peygamber efendimiz (S.A.V.) “Saçı olan (yıkayarak, tarayarak, kirli bırakmayarak) ona ikram etsin”

Saç sakal tıraşı, saçın ve sakalın sünnete uydurulması konuları ileride yazılacaktır. Bu yazımızda daha çok bunların kıymetini bilme, bakımını yapma ve tıraşlarının usul ve adabına değinilecektir.

 

Cenab-ı Hak (C.C.) kullarına birçok nimetler vermiş ve kullarını bu nimetlerle süslemiştir. Kendisine böyle nimetler verilen kulların bunların kadrini iyi bilmesi icap eder. Çünkü bizim farkında bile olmadığımız birçok nimete başkaları sahip olmadığı için onların eksikliğini ve eksikliğinin getirdiği sıkıntıları yaşamaktadır.

Saç, Allah’ü Teala’nın (C.C.) kullarına verdiği nimetlerdendir. Nitekim peygamber efendimiz (S.A.V.) “Saçı olan (yıkayarak, tarayarak, kirli bırakmayarak) ona ikram etsin” buyurmaktadır. Bu nedenledir ki saç taramak onun şeklini güzel tutmak sünnettir. Nitekim peygamber efendimiz (S.A.V.) bir gün arkadaşlarının yanına çıkacağı zaman ayna karşısına geçerek saçlarını tarar. Onun saçlarını taradığını göre Hazreti Aişe (R.A.) validemiz; “Ya Rasulallah siz de mi saçlarınızı ayna karşısında tarıyorsunuz?” deyince peygamberimiz (S.A.V.) “Ben arkadaşlarımın karşısına düzgün çıkmayı severim” buyurmuşlardır. Ayrıca peygamberimizin saçlarını zaman zaman kına ile boyattığı ve zeytinyağı ile yağlayarak güçlendirdiği de bilinmektedir. Böylece peygamberimiz saç nimetine karşı gösterilmesi gereken şükrü en güzel şekilde göstermiştir.

Müslüman ağarmış olan saç ve sakalını beğenmemezlik etmemelidir. Aksine onlara saygı duymalıdır. Çünkü peygamberimiz beyaz saçların mü’min için nur olduğunu beyan etmişlerdir. Bu nedenle beyaz saç ve sakalı koparmak doğru değildir. Zira onlar hem nur hem de mü’minin vakarıdır. Ancak beyazlık genç yaşlarda geldiyse ve eşi üzülüyorsa bu durumda onları kına ile boyamak hoş görülmüştür.

 

Saçın ön taraflarındaki ve yanlarındaki aklık vera (takva) alametidir. Ayrıca saçın ön kısmında sağında ve solunda, kulaklar ile ense arasındaki akların ise ihsan ve iyilik alameti olduğu bildirilmiştir.

Erkeğin saçlarını tamamen tıraş etmesi sünnet olup bunu yerine getirdiğinde yanlarda saç bırakması doğru değildir. Bu hareket sünneti bozar.

Bıyıkları kısaltmak, kasık kısmını tıraş etmek ve koltuk altındaki tüyleri yolmak sünnet-i müekkededir. Tabi bunlar günümüzde kolaylıkla yapıldığı için (tıraş bıçakları ve tıraş makineleri ile) bakımlarını zamanında yapmak icap eder. (mutlaka haftalık yapmalıdır kırk günü beklemek doğru değildir zaten kırk günü geçirmek mekruhtur)

Kasık ve koltukaltı tüylerini almakta kırk günü geçirmemek gerekir ki bu süre en fazlasıdır. Ayrıca bıyık ve sakalı kısaltmakta da kırk günü geçirmemelidir. Zira Peygamber Efendimiz (S.A.V.) her Perşembe ve Cuma günü sakalını enine ve boyuna kısaltırdı. Bu nedenledir ki sakalı olanlar için bunu düzeltmek ve kasık tıraşı ile koltukaltı tıraşını her hafta yapmak faziletli bir harekettir.

admin

Yorum Ekle

Yorumunuzu buraya yazabilirsiniz

error: Sağ tuş Devre dışı bırakıldı !!