Rüya Tabiri

Rüya Nedir

Rüya Nedir

“Rüya Peygamberliğin kırk altı cüzünden bir cüzdür” bu meşhur hadis-i şerifi duymayan belki yok gibidir. Varsa da en başta bunu söylemiş olalım. Olalım ama herkes için böyle midir, her rüya için böyle midir, rüya nedir gibi soruların cevabıyla konuyu anlamaya çalışalım.

 

Rüya nedir?

Rüyanın ne olduğu ile alakalı pek çok tanım yapılmıştır. Çeşitli ilim dalları kendine göre rüyayı yorumlamışlar ve yorumlamaya devam edeceklerdir. Gerçek şu ki, rüyanın dinimizde de yeri vardır ve es geçilecek bir konu da değildir. Çünkü Hazreti Allah (C.C.) Kuran’ı Kerimde Yusuf peygamberin rüyasından ve rüyanın yıllar sonra ortaya çıkmasından bahsetmektedir. Buna benzer İbrahim Aleyhisselamın İsmail Aleyhisselamı kurban etmesi rüyası ve bununla amel etmesi gibi rüya ile ilgili hususlar Kuran’ı kerimde geçmektedir.

 

Peygamberimiz (S.A.V.) her sabah rüya yorumu yapardı

Peygamber efendimiz (S.A.V.) her gün mescid-i nebevide sabah namazı kılındıktan sonra ashabına “bu gece içinizde rüya gören var mı, varsa anlatsın yorumlayayım.” Buyurur ve rüya gören sahabenin rüyasını yorumlardı. Elbette en güzel rüya yorumcuları peygamberlerdir. Nitekim Mısır hükümdarının rüyasını kimse bilemeyince zindanda olan Yusuf peygamber o rüyayı tabir etmişti.

 

Peygamberlerden sonra rüya tabircileri

Peygamberlerden sonra rüya tabiri hususu kendisine bu ilim verilen zatlara kalmıştır. Büyük rüya yorumcusu İmam Nablusi Hazretleri bunlardan birisidir. Ve rüya hakkında çok geniş ve güzel bilgiler vermektedir.

 

Rüya nasıl meydana gelir?

Rüyanın gerçekleşmesi; oldukça detaylı olan bu meseleyi en kısa şekli ile anlatmaya çalışacağız. Hazreti Allah (C.C.) bütün ruhları aynı anda yaratmıştır. Yani ilk insan Adem Aleyhisselam yaşarken bizim ruhumuz vardı ama Alem-i Ervah denilen ruhlar aleminde beklemekteydi. Ruhlar aleminde zaman geçiren ruhlar buraya alışır, zamanı gelip dünyaya gelip bir bedende hayat sürmeye başladığında artık oradan ayrılmıştır. Ancak insanda iki ruh vardır. Bunlardan birisi hayvani ruh diğeri ise meleki ruhtur. (bu konular tasavvuf bölümünde daha detaylı olarak incelenecektir.) hayvani ruh kişiden asla ayrılmaz. O ruhun vücudu terk etmesi ölümdür. Ancak ruh-u meleki insan vücudunu terk eder. Bu esnada insanda sadece ruh-u hayvan-i kalır. Ancak ruh-u meleki insan vücudu ile irtibat halindedir. İşte bu ruhun vücudu terk ettiği esnada ruhlar âleminde yaşadığı hadiselerden hatırladıkları rüya olarak görülenlerdir. Aslında hatırlayamadığı ve hatırlamadan görülen rüyalar çok daha fazladır. Bu konuyu şimdilik burada bırakıyoruz.

 

Rüyalar kaç kısımdır?

Rüyaların kısımları başlıca;

1 – Peygamberlerin gördüğü rüyalar (hepsi doğru olan rüyalar)

2 – Salihlerin (velilerin ve mürşit olan zatların rüyaları ki) bu rüyalar sadece ona tabi olanlar için anlam ifade eder

3 –Diğer insanların rüyaları ki bu sınıfta kendi içinde kısımlara ayrılır

  1. İbadet halinde olan Müslümanın rüyası; çoğunun rüyası sadık rüya sınıfına girmez ama sadık rüya görmeye en elverişli ola kullardır.
  2. Fasıkların rüyaları; çoğu karışık olan, anlam ifade etmeyen rüyalar olup ancak işlediği güzel bir amel veya yaptığı bir hayırdan dolayı kendisine sadık (doğru) rüya gösterilir
  3. Kafirlerin rüyaları; bunların rüyaları da sadık değildir. Ancak hidayetten nasibi varsa o zaman sadık rüya görmeleri mümkündür.

 

Rüya tabiri ile ilgili ilk yazımız şimdilik bu kadar olsun. Fazlası bıktırır ama en kısa sürede devamı yazılacaktır.

rüya nedir

admin

Yorum Ekle

Yorumunuzu buraya yazabilirsiniz

error: Sağ tuş Devre dışı bırakıldı !!