Peygamberler

Peygamber Ne Demektir

Peygamber Ne Demektir?

Peygamber kelimesi dilimize Farsçadan geçmiş bir kelimedir. Farsça aslı “peyam” olan bu kelime haber, bilgi anlamına gelmekte olup dilimizde Allah’tan haber getiren, bilgi getiren ve veren anlamlarında kullanılmıştır.

 

Dinimizde Peygamber nedir?

Dinimizde peygamberlerin çok ayrı bir yeri vardır ve hepsi hürmete layık yüksek şahsiyete sahip çok büyük zatlardır. Peygamberin tanımı; Hazreti Allah’ın tüm emirlerini, yasaklarını, haberlerini, kitaplarını kısaca Allah’ın kullarına bildirmek istediği her şeyi insanlara bildirmesi için insanlar arasından seçip insanlar arasında vazifelendirdiği hususi kullarıdır.

 

Peygambere elçi denir mi?

Günümüzde birçok kaynakta peygambere elçi denmektedir. Esasen ilk bakışta uygun bir kelime gibi görünse de aslında peygamberler hususiyle de peygamberimiz için elçi demek çok ta yakışık alan bir kelime değildir. Çünkü elçi sadece haber taşıyan anlamına gelmektedir. Halbuki peygamberimiz miraçta cenneti, cehennemi bizzat görmüş olduğundan görerek haber verdiğinden elçi kelimesi yerine resul demek daha uygun ve doğrudur. Aynı zamanda elçi sadece haber taşıyan olduğu için her hangi bir hükmü yoktur. Halbuki peygamberler Allah’ın adına birçok tasarrufa, salahiyete ve yetkiye sahiptirler. Bu yetkileri sadece dünyada değil asıl ahirette geçerlidir. Bu nedenle onlar haber taşıyıcı olmaktan çok öte Allah’ın kendilerine çok değer verdiği çok hususi zatlardır. Bu nedenle her birine karşı hürmetli olmak, son derece edepli olmak Allah’ın rızasını gözetenler için çok mühimdir.

peygamber

 

admin

Yorum Ekle

Yorumunuzu buraya yazabilirsiniz

error: Sağ tuş Devre dışı bırakıldı !!