Mübarek Gün ve Geceler

Mübarek Gün ve Gecelerde ibadet

Mübarek gün ve geceleri bilmek, bulmak ne kadar önemli ise bu gecelerde nasıl ibadet yapacağını, nelere dikkat edeceğini bilmek de bir o kadar da önemlidir.

Mübarek Gün ve Gecelerde ibadet

 

Müslümanların Mübarek gün ve gecelere ehemmiyet göstermeleri, bu günlerden manen daha fazla istifade etmeleri lazımdır. Bu gün ve geceler Cenabı Hakk’ın insanlara birer lütfu olup kulların ganimet bilmesi gereken gün ve gecelerdir.

 

Bu gün ve gecelerin ne farkı var?

Bazı kişiler mübarek gün ve gecelerin diğer gün ve gecelerden farksız olacağınız savunup bu günlere ehemmiyet verilmesini lüzumlu bulmazlar. Halbuki bu düşünce tamamen bilmemekten ve bu günleri değerini idrak edememekten kaynaklı bir durumdur. Bunun açıklanmasına yardımcı olmak için şöyle örnek verebiliriz. Örneğin kağıt paralar… kağıt paraların hepsi kağıt olmakta aynıdır ama bu paraların üzerinde yazan rakamlar o kağıdın değerini faklı kılmaktadır. Şimdi kim 5 TL ile 200 TL’yi yan yana koyup bunların ikisi de kağıt aralarında ne fark var ki diyebilir ki… bu paraları birbirinde farklı ve değerlerini farklı kılan unsur darphanede üzerine vurulan değerdir. İşte Hazreti Allah (C.C.) de zamanı yarattığın da bazısını bazısından farklı değerlerde yaratmıştır. Tabir yerinde ise ilahi darphanede bu günlere farklı değerler biçilmiş ve farklı damgalar vurulmuştur.

 

Ayeti kerimede

Tevbe suresinin 36. Ayeti kerimesinde mealen; “Doğrusu, Allah katında ayların sayısı on iki aydır. Gökleri ve yeri yarattığı günkü Allah yazısında (böyle yazılmıştır). Bunlardan dördü haram aylardır. Bu da doğru olan dinin hükmüdür. “ buyrulmaktadır. Bu ayeti kerimeden de anlaşılacağı gibi Cenabı Hak daha zamanı yarattığı ilk anda bazı ayları bazısından farklı değerde tutmuştur. Bunun gibi farklı ayetlerde farklı günlere işaret olduğu gibi peygamber efendimiz de çeşitli hadis-i şeriflerinde ümmetine Allah katında daha değerli olan ayları, günleri, geceleri ve hatta gün içerisinde daha kıymetli olan zamanları bildirmiştir. Bir hadis-i şerifinde buyurmuştur ki; “Dikkat ediniz (uyanık olunuz) sizin senenizin günlerinde Allah’a daha yakın olacağınız (yani dualarınızın daha hızlı ve daha kolay kabul olacağı – tevbenizin daha kolay ve daha hızlı kabul olacağı) günler vardır. (Tekrar) dikkat ediniz bu zamanlara taarruz ediniz. (yani kıymetini iyi bilip var gücünüzle bu günlere sarılınız)”

 

Mübarek gün geceler bildirilmiştir

Peygamber efendimiz çeşitli hadis-i şeriflerde kendisine rağbet edilmesi gereken mübarek gün ve geceleri bildirmiştir. Biz bu yazımızda bir hadis-i şerifi daha söyleyip yazımıza nihayet vereceğiz ve bu günlerin hem ehemmiyetini ve hem de bu gün ve gecelerde yapılması gereken ibadet ve iltica usullerini anlatmaya çalışacağız.

Peygamber efendimiz hadis-i şeriflerinde buyuruyorlar ki; “Beş gece vardır ki onlarda yapılan dualar geriye çevrilmez. Bunlar Recep’in ilk Cuma gecesi, Şaban’ın ortasında bulunan Berat gecesi, Cuma gecesi, Ramazan ve Kurban Bayramı geceleridir.” (Cami’us- Sağir)

 

Bu geceleri bulmak kadar iltica usulü de önemlidir

Bu geceleri bilmek, bulmak ne kadar önemli ise bu gecelerde nasıl ibadet yapacağını, nelere dikkat edeceğini bilmek te bir o kadar da önemlidir. Eğer bu gecelerde nasıl hareket etmemiz gerektiğini bilmezsek bu gecelerden almamız gerekeni alamayız. Hazreti Allah (C.C.) bu gecelere olan rağbetimizi ve bu gecelerden istifademizi en razı olacağı şekilde kılsın.

admin

Yorum Ekle

Yorumunuzu buraya yazabilirsiniz

error: Sağ tuş Devre dışı bırakıldı !!