İnanç

Melekler Allah’a İsyan Etmez

“Constantine” filmi ve benzeri filmlerde işlenen meleklerin Allah (C.C.) ile anlaşamayıp ona karşı savaş açması, ona asi olması inancı tamamen iftiradan ibaret olan ve Lucifer üzerinden genişletilerek sunulan bir kurgudur.

Melekler Allah’a İsyan Etmez

 

Melekler hakkında bilinmesi gereken en önemli hususlardan birisi de meleklerin Allah’a (C.C.) isyan etmeyeceğidir. Dinimize göre melek, nurdan yaratılmış, istediği suret ve şekle girebilen, erkeklik ve dişilik olmayan, daima Allah’a (C.C.) ibadet eden ruhani ve latif varlıklardır.

 

Meleğin tanımında da geçtiği üzere melekler daima Allah’a (C.C.) ibadet eden ve Allah’a (C.C.) asla isyan etmeyen varlıklardır. Zaten melek nurdan yaratılmış olduğundan da isyan etmek meleğin mayasında yoktur. Cenabı Hak meleği imtihan için değil kendisine isyan etmeyecek şekilde ve kabiliyette yaratmıştır.

 

Lucifer gerçeği

Özellikle batı filmlerinde işlenen bir konu vardır ki o da “düşmüş melek” tabiridir. İslam inancıyla taban tabana zıt olan “Constantine” filmi ve benzeri filmlerde işlenen meleklerin Allah (C.C.) ile anlaşamayıp ona karşı savaş açması, ona asi olması inancı tamamen iftiradan ibaret olan ve Lucifer üzerinden genişletilerek sunulan bir kurgudur.

 

Lucifer nedir?

Hıristiyan inancına göre Tanrıya karşı gelmesi suretiyle Tanrının huzurundan kovulan ve yeryüzüne gönderilen bir melektir. Ancak Hıristiyanların Lucifer diye düşmüş melek olarak tanımladıkları bu varlık esasen tüm Müslümanların çok iyi bildiği “iblis – şeytan”dan başkası değildir.

 

Cenab- Hak Kur’an-ı Keriminde Adem A.S’ın yaratılışını anlatırken meleklere secde etmesini emretmiş ve bütün meleklerin secde ettiğini ifade ettikten sonra “iblis hariç” buyurmaktadır. Devamında ise iblise neden secde etmediğini sorduğunda yine ayeti kerimelerde iblis “beni ateşten yarattın, Adem’i ise topraktan yarattın ben ondan üstünüm” diye ifade ederek yaratılış mayasını kendisinin ifade ettiğini beyan buyurmuştur.

 

Melek nurdan yaratılmış iblis ise dumansız ateşten yaratılmıştır

Peygamberimiz hadis-i şeriflerinde iblisin şeytan olmazdan önce meleklerin arasında dolaştığını ve ilminin onlara hocalık yapacak derecede arttığını ifade etmişlerdir. Bu hadisenin anlatıldığı eserlerde her zaman ifade edilir. Şeytanın ilmi, bilgisi meleklere hocalık yapabilecek seviyede artmıştır ancak meleklere hocalık yapmamıştır. Allah’a (C.C.) çok ibadet etmekte ve Allah’ın (C.C.) izni ile melekelerin arasında yaşamakta idi. Cennette yaşayan iblis cennet ve cehennemi görmüş ancak Adem A.S.’a karşı imtihan verememiştir. Hal böyle olunca Allah’ın (C.C.) huzurundan kovulmuş ve yeryüzüne indirilmiştir. İşte Hıristiyanların “düşmüş melek” olarak ifade ettikleri Lucifer aslında hepimizin bildiği şeytandan başkası değildir.

admin

Yorum Ekle

Yorumunuzu buraya yazabilirsiniz

error: Sağ tuş Devre dışı bırakıldı !!