Hanımlara Ait

Kadının Yaratılışı

Kadının Yaratılışı

Hanımlara ait bilgilere yer vereceğimiz bu sayfa için düşündüğümüz ilk konu kadının yaratılışıdır. Böylece hanımlara ait bilgileri en temelden ele almış olacağız.

 

İslam inancına göre Hazreti Allah (C.C.) ilk insan olarak Hazreti Adem’i cennette yarattı. Adem A.S. cennette kendi başına istediği gibi geziyor, ancak içerisinde, yaşantısında bir eksiklik hissediyordu. Her ne kadar cennette de olsa kendi başına olduktan sonra cennette yaşamak bile Adem Aleyhisselamı tatmin etmiyor ve bu eksikliğin tamamlanmasını içinden-içinden arzu ediyordu.

 

Ve Hz. Allah (C.C.) Havva Annemizi yarattı

Adem A.S.’ın sıkıntısını gidermek, onun eksikliğini tamamlamak için Hazreti Allah (C.C.) Hazreti Adem uykuda iken ona hiç acı vermeden ve hissettirmeden Hz. Havva’yı yarattı. Bu Husus Nisa Suresi birinci ayette şöyle anlatılır; “Ey insanlar! O Rabbiniz (e karşı gelmek) ten sakınınız ki, sizi tek bir nefisten (ilk babanız Adem’den) yarattı, ondan da (yine onun) eşini (ilk ananız Havva’yı) yarattı. Ve bu ikisinden de birçok erkekler ve kadınlar türetti. Ve korunun o Allah’a (karşı gelmekten) ki, kendisi (adını öne sürmek sureti)yle birbirinizden dilekleşirsiniz. Akrabalığa da (saygı gösterin, hısımlık bağlarını kırmaktan çekinin). Çünkü Allah sizin üzerinizde (bütün amellerinizi hareketlerinizi gören) tam bir gözeticidir.

 

Hz. Havva eğe kemiğinden yaratılmıştır

Hazreti Havva’nın Adem A.S.’ın eğe kemiğinden yaratılması ile ilgili Hadis-i Şerif şu şekildedir: “Her kimin Allah’a Ahiret gününe imanı varsa o mü’min komşusuna eza ve cefa etmesin. Bir de ey mü’minler! Size kadınlar hakkında hayırlı olmanızı tavsiye ederim. Kadınlar eğe kemiğinden yaratılmışlardır. Bu kemiğin en eğri kısmı üst tarafıdır. Eğer sen eğri kemiği doğrultmaya çalışırsan onu kırarsın. Kendi haline bırakırsan daima eğri kalır, bu cihetle size kadınlar hakkında hayırlı olmanızı tavsiye ederim.” (Tecrid-i Sarih c. 11 s. 305)

 

Hazreti Adem Hazreti Havva’yı görünce…

Hazreti Adem uykudan uyandığında bir de baktı ki yanında bir kadın var. “bir kadın ha” dedi önce. Daha sonra ona sordu; “sen nesin, kimsin?”

Hazreti Havva: “ben bir kadınım”

Adem A.S; “sen ne için yaratıldın” diye sordu

Hazreti Havva: “sen benimle sükunet bulasın diye yaratıldım” şeklinde cevap verdi…

 

Meleklerin sorgusu

Hazreti Havva yaratılınca melekler “Adem’e her şeyin ismini öğrettik (yani ona her şeyin, ismini ve ilmini öğrettik) (Bakara 31) şeklinde Hazreti Allah’ın (C.C.) Adem A.S.’ı övmesinden dolayı onu imtihan etmek istediler ve Adem A.S.’a sormaya başladılar.

Melekler; “Bu nedir?”

Adem A.S. “Bu bir kadındır”

Melekler; “ismi nedir?”

Adem A.S. ”Havva’dır.”

Melekler; “O ne için yaratıldı”

Adem A.S. “O benimle sükunet bulsun, ben de onunla sükunet bulayım diye” cevapladı…

 

İlk insan ve ilk kadının yaratılışı böylece tamamlanmış oldu. Burada hemen daha bu konu ile ilgili ilk yazıda belirtmek gerekir ki; Adem A.S. Hazreti Havva’nın yaratılışının gayesini ilk başta ifade etmiştir. İlk önce “O benimle…” buyurmuştur ki, burada hem Hazreti Havva’nın Adem A.S.’a Allah’ın (C.C.) bir emaneti olduğuna işaret vardır. Ve hem de erkek hanımına onun huzur duyacağı bir ortam oluşturmadan onun da ona huzur veremeyeceğine işaret vardır.

 

Esasen Adem A.S.’dan günümüze kadar Allah’ın bu kanunu değişmemiştir. Ancak, maalesef insanların kadının hakkına riayet etmemesi nedeniyle huzursuzluklar baş göstermiştir. Ne mutlu hanımının hakkına riayet eden erkeklere ve ne mutlu ki, erkeğinin hakkına riayet eden hanımlara

adem ve havva

Etiketler

admin

Yorum Ekle

Yorumunuzu buraya yazabilirsiniz

error: Sağ tuş Devre dışı bırakıldı !!