İlmihal

Hadesten Taharet

Netice olarak hadesten taharet; kişinin küçük abdestsizliği varsa küçük abdestle bundan temizlenmesi, büyük abdestsizliği varsa da büyük abdestle bundan temizlenmesidir.

Hadesten Taharet

Namazın dışındaki şartlarından (farzlarından) ilki hadesten taharettir.

Hades demek; abdestsizlik demektir. Yani kişinin abdestinin olmaması durumudur. Taharet ise temizlik, temizlenmek anlamına gelir. Bu durumda hadesten taharet; abdestsizlikten yani abdestinin olmaması durumundan kurtulmak yani abdest almak demektir.

 

Hades ise iki kısımdır; birincisi küçük hades, ikincisi büyük hadestir. Yani abdestsizlik te iki kısımdır. Birincisi küçük abdestsizlik, ikincisi büyük abdestsizliktir.

Küçük abdestsizlikten küçük abdest almakla, büyük abdestislikten ise büyük abdest almakla kurtulunur. Yani temizlenilir.

 

Netice olarak hadesten taharet; kişinin küçük abdestsizliği varsa küçük abdestle bundan temizlenmesi, büyük abdestsizliği varsa da büyük abdestle bundan temizlenmesidir.

 

Küçük abdestsizlik nedir

Küçük abdestsizlik kişinin normal olarak namaz abdestinin olmamasıdır.

Büyük abdestsizlik nedir

Büyük abdestsizlik erkekler için cünüp olmak, kadınlar içinse, hayız (adet kanı)nın kesilmesi ve nifas (doğum sonrası gelen kan)ın kesilmesidir. Büyük abdestisizlikten büyük abdestle yani boy abdesti fıkhi ifadesiyle gusül abdesti almakla temizlik meydana gelir.

 

İşte namaz kılacak kişi için hadesten taharet farzdır. Yani gerek küçük gerek büyük abdestsizlik durumunda mutlaka (küçük abdestsizlik durumunda) namaz abdesti, (büyük abdestsizlik durumunda) gusül abdesti almak suretiyle hadesten taharetin gerçekleşmesi şarttır.

Abdestsiz olarak namaz kılınmaz. Bir kişi abdestsiz olduğunu bile bile namaz kılarsa dinden çıkar kafir olur.

 

Namaz abdesti ve gusül abdesti farzları, sünnetleri ve hususlarla alakalı yazılar ayrıca yazılacaktır

admin

Yorum Ekle

Yorumunuzu buraya yazabilirsiniz

error: Sağ tuş Devre dışı bırakıldı !!