Faziletler / Hikmetler

Fazilet Nedir – Hikmet Nedir

En faziletli ibadet farzlarından sonra vaciplerine, sünnetlerine, müstehaplarına ve adaplarına riayet edilerek yapılan ibadetlerdir.

Fazilet Nedir – Hikmet Nedir

 

Sitemizin bu kategorisine Faziletler ve Hikmetler ismini verdik. Burada dinimizce faziletine işaret edilen hususlar veya bir şeyin fazileti üzerinde durup faziletlerini anlatmaya çalışacağız. Ayrıca hikmetler de buna yakın anlam ifade etse de arasında farklılıklar olacaktır. Ancak her iki kelime ile ifade edilmek istenenler ibadette daha fazla teşvik ifade eden hususlar olduğundan dolayı beraberce aynı kategoriye alınmıştır.

 

Öncelikle bu kelimelerin almalarını okuyucuyu çok sıkmadan izah etmeye çalışalım.

 

Fazilet kelimesinin anlamı lügatte erdem, üstünlük gibi manalar ifade edilmektedir. Dolayısıyla daha faziletli olan daha üstün ve daha değerli olan şey anlamına gelmektedir. Bunu anlaşılması için şöyle ifade edebiliriz. Örneğin aynı paraya veya çok az farkla 2 adet akıllı telefondan özelliği diğerinden çok daha üstün olanını alma şansı varken kim daha kötüsünü almak ister? veya bir ev, araba, her ne olursa olsun, aradaki kalite farkı çok fazla olup değer farkı daha az olursa veya aynı olursa kim kaliteli olan ürünü almak istemez?

İşte ibadetlerde de durum bunun gibidir. Zaten bir ibadet yapıyorsunuz eğer bu ibadetin sevabını artıracak ve onu çok daha değerli kılacak, sevabını kat kat artıracak küçük farklılıklara fazilet diye isim veriyoruz. Bu yapılacak olan bir ibadetin daha faziletli yani üstün olanını seçmek veya yaptığımız bir ibadeti faziletlerine dikkat ederek daha fazla sevap kazanacağımız şekle getirmektir.

 

Hangi ibadet daha faziletlidir

Yazılarımızda daha faziletli ibadetleri anlatmaya çalışacağız ama öncelikle hemen şunu ifade edelim. En faziletli ibadet farzlarından sonra vaciplerine, sünnetlerine, müstehaplarına ve adaplarına riayet edilerek yapılan ibadetlerdir. Fazilet kısmını bıktırmamak için şimdilik burada bırakıyoruz.

 

Hikmet nedir?

Hikmet kelimesi lugatta bilgelik (bilge kişi), sır, gizli ilim gibi anlamlar ifade etse de dinimizce hikmet; bir şeyi Cenab-ı Hakk’ın neden yaptığını veya yarattığını bilmek veya ona dair bilgilerden ulaşılabilen her bir bilgiye verilen isimdir. Aynı zamanda Allah’ın rızasına daha yakın olanı bilme, Cenabı Hakk’ın murat ettiği her bir şeydeki inceliği anlama veya anlamasa da Cenabı Hakk’ın rızasına daha muvafık olandaki hikmeti kabul edip faziletli olana sarılmaktır.

Kul bir şeyin hikmetini, iç yüzünü bilmese de Rabbim böyle istiyor veya böylesinden daha razı oluyorsa vardır bir hikmeti deyip onunla amel etmesi kulluğa daha layık olandır.

 

Cenabı bizleri rızasına ve hikmetine muvafık olarak faziletle amel eden kullarından eylesin. Sitemizin bu sayfasında daha faziletli ibadetler veya ibadetlerin sevabını artıracak faziletlerle bizleri bir ibadete daha fazla sarılmaya vesile olacak hikmetlerden bahsetmeye çalışacağız. Gayret bizden Tevfik Allah’tan.

admin

Yorum Ekle

Yorumunuzu buraya yazabilirsiniz

error: Sağ tuş Devre dışı bırakıldı !!