Faziletler / Hikmetler

Evvabin Namazı Fazileti

Bu sayfada evvabin namazının fazileti, evvabin namazı nasıl kılınır ve evvabin namazı kılarken okunması gerekenleri bulabileceksiniz.

Evvabin kelimesi Arapça “evvab” kelimesinin çoğuludur, yani evvab olanlar anlamındadır. Evvab ise, Allah’ü Teala’ya çok tevbe eden, Allah’a yönelen manalarına gelir. Yani bu durumda Evvabin demek; Allah’a çok tevbe eden, işlediği günahtan dolayı pişman olup hiç gecikmeden Allah’a tevbe edenler, Allah’a tam yönelenler demektir ki, işte bir Müslümanın tam da böyle olması gerekmektedir. Ancak Müslüman olarak bizlerin çoğu böyle olmaktan aciz olduğumuz için Allah’ü Teala lütfuyla bu namazı ihsan etmiştir.

Allah katında çok tevbe edenlerden olmak için bu namaza devam etmelidir

İşte yukarıda izah etmeye çalıştığımız gibi işlediğimiz günahlardan sürekli Allah’a tevbe etmekte noksanlık gösterdiğimizden Allah’a çok tevbe etmemiz de noksandır. Ancak, eğer kişi evvabin namazı kılmaya devam ederse Allah’ta onu “evvabin olan kullar” sınıfından sayar ki bu, büyük bir lütuftur.

 

Bu namazın sevabının ahirette verilmesinin nedeni

Çoğu kaynakta şu ifadelere rastlarız; evvabin namazının sevabının çoğu ahirette verilir, bu namazı kılmaya devam edenler ahirette sıkıntı çekmezler. Bunun böyle olmasının nedeni bu namaza devam eden kulların Allah’a çok tevbe edenlerden ve Allah’a tam yönelen kullardan yazılmasıdır. İnsanı ahirette sıkıntıya sokan en büyük neden elbette günahının çok olup tevbesinin az oluşudur. Eğer kişinin tevbesi çok olur ve Allah’a tam yönelirse o kul ahirette sıkıntı çekmez. İşte bu nedenledir ki, evvabin namazına devam eden kullar sürekli olarak Allah’a tevbe halinde olan kullar zümresinden olacağından ahirette sıkıntı çekmezler.

Evliyanın devam edebildiği namaz

Allah’a en fazla tevbe eden kullar elbette Allah’ın salih olan kulları, diğer ifadesiyle Allah’ın veli kulları yani Evliyaullah’tır. İşte bu nedenledir ki, Allah’ın veli kulları bu namazı hiç aksatmaz ve eğer, kul bu namazı devamlı olarak kılmakta muvaffak olursa, umulur ki ölmeden önce Allah’ın veli kulları defterine adını yazdırır.

 

O’nu cennete sokmak Allah üzerine vacip olur

Evvabin namazı kılmaya devam etmenin ehemmiyeti ile alakalı olarak hadis-i şerifte peygamber efendimiz (S.A.V.) buyurmuşlardır ki, “İçinde cemaatle namaz kılınan mescitte kim akşamla yatsı arasında namaz ve Kur’an’dan başka hiçbir söz söylemeyerek (ibadet için) bulunursa, onu cennete sokmak Allah üzerine (va’di sübhanisi gereği) vacip olur.” (Hazreti Sevban R.A.’den rivayet edilmiştir)

Bu hadis-i şerifte cemaatle kılınan mescit kaydı aynı zamanda cemaatle namaz kılmaya teşvik içindir. Yoksa cemaatle akşam namazını ve yatsı namazını kılamayıp aynı ihlas ve samimiyetle evinde bu namazı kılıp zikirle meşgul olması kişiyi bu müjdeden mahrum etmez.

 

On iki senelik nafile ibadete eşdeğer namaz

Akşamla yatsı arasında kılınan evvabin namazının sevabı o kadar büyüktür ki, bu arada kılınan sadece altı rekatlık evvabin namazının on iki senelik nafile ibadete denk olduğunu peygamberimiz müjdelemiştir. Çünkü insanlar akşama kadar dünyaları için koştuklarından dolayı çoğu kez sadece farz ibadetler olan akşam ve yatsı namazı ile meşgul olurlar da nafile ibadetle meşgul olmak nefse ağır gelir. İşte bu nedenle, eğer kişi nefis ve şeytana galip gelir de bu vakitte Allah’a yaklaşmaktan başka hiçbir nedenle kılınmayacak olan evvabin namazını kılarsa işte bu ibadeti ona on iki yıllık nafile ibadete denk gelen sevap kazandırır. Bu hususta peygamber efendimiz buyurmuşlardır ki; “Akşam namazından sonra altı rek’at namaz kılıp bu arada kötülük ifade eden bir şey konuşmazsa, bu onun için on iki senelik (nafile) ibadete denk olur” (Tirmizi, İbni Mace, İbni Hüzeyme, Ebu Hureyre R.A.’den)

 

Evvabin namazı nasıl kılınır

Evvabin namazı Akşamla yatsı arasında kılınır. Eğer akşam namazı ile beraber kılacaksa, akşam namazının sünnetini kıldıktan sonra teşbihe geçmeden sünnetten sonra hemen ayağa kalkılarak evvabin namazı kılmaya kalkılır ve evvabin namazı kılınıp daha sonra teşbih çekilip dua yapılır.

 

Evvabin namazına başlarken “niyet ettim Allah rızası için evvabin namazı kılmaya” demek yeterlidir. Hatta tüm nafile ibadetlerde olduğu gibi selamdan sonra aynı namaza devam ederken araya konuşma girmediyse yeniden niyet etmeye gerek olmadan sadece tekbir alınarak namaza devam edilir ve iki rekatta bir selam verilerek evvabin namazı kılınır.

Evvabin namazı kaç rekat kılınır

Evvabin namazı çoğu hadis-i şeriflerde altı rekat olarak tavsiye edilmişse de farklı rivayetler de vardır. Bu nedenle çoğu kaynakta altı rekat olarak tavsiye edilmiştir. Ancak iki rekat olarak kılınabileceği gibi isteğe göre on iki rekata kadar hatta yirmi rekat olarak bile kılınabilir.

 

Evvabin namazı kılarken okunması tavsiye edilen sureler

Evvabin namazı kılarken elbette istediğimiz sureleri okuyarak, kolayımıza gelen şekilde kılabiliriz. Ancak bazı faydalardan dolayı hali ve vakti müsait olanlar hadis-i şeriflerde tavsiye edilen hususlara göre evvabin namazı kılabilirler. Peygamber efendimiz (S.A.V.) buyurmuşlardır ki;

“Akşam namazından sonra on iki rekat namaz kılıp her rekatinde bir defa Fatiha ve üç defa Kul Hüvellahü Ehad suresini okuyan kimsenin Cenab-ı Hak (kul hakkı millet hakkı) hariç bütün günahlarını bağışlar.” (Teberani) Diğer hadis-i şerifte;

“Akşamla yatsı arasında yirmi rekat namaz kılıp her rek’atinde bir fatiha bir defa Kul Hüvellahü Ehad Suresini okuyan kimsenin ehli, malı, çocuğu, canı ve dini, dünya ve ahireti, komşusu ve evi, çevresindeki bayındır yerleri korunmuş olur. Allah ölüm sekaratını (ölüm sarhoşluğunu) ona kolaylaştırır, kıyamet korkusundan güven içinde bırakır, sırat üzerinden yıldırım gibi geçirir. Sıddıklarla birlikte onu cennetine koyar.” (İbni Mace Tirmizi)

Hadis-i şeriflerde on iki ve yirmi rekat olarak tarif edilmiş olsa da farklı rivayetlerde altı rekat olarak tavsiye edildiği için tavsiye edilen sureleri altı rekat olarak kıldığımız zamanlarda da okuduktan sonra mükafatını Allah’ın cömertliğinden beklemek kula düşmektedir.

Allah’ü Teala mü’min kullarına bu ibadetlere devam, bu ibadetlere karşı gayret, aşk ve şevk versin. Bu ibadetleri yapmakta bizleri muvaffak kılsın…

error: Sağ tuş Devre dışı bırakıldı !!