Adaplar

Eve Girmenin ve Evde Bulunmanın Sünnet ve Adabı

Eve girme adabı ile alakalı bilmeniz gerekenleri bu yazıda bulabilirsiniz

Kişinin evi kendisinin ve ailesinin huzurla yaşadığı mekanıdır. Bu nedenle evlerde riayet edilmesi gereken adaplar vardır. Eğer bu adaplara riayet edilirse kişi evinde daha huzurlu ve evi daha bereketli olur.

Eve girerken riayet edilmesi gereken ilk adap evde kim varsa selam vermektir. Hatta evde kimse yoksa bile yine de selam verip ardından verdiği selamı kişinin “aleyküm selam” diyerek yine kendisinin alması gerekir. Eğer eve girdiğinde evde kimse yoksa selamdan sonra 3 defa ihlas suresini okumak zenginliğe de sebep olur.

 

Eve girildiğinde ve evden çıkarken besmele çekmek te bir diğer adaptır. Hatta ev tamamen yalnız bırakılacaksa tüm kapıları besmele ile kapatmalı ve besmele ile açmalıdır. Evde uzun süre bulunulmayacaksa perdeleri kapatmak icap eder. Tabi ki maddi tedbirlerden olarak su vanalarını kapamak, doğalgazı kapamak gibi tedbirler de alınmalıdır.

 

Bir evdeki en büyük musibet o evde Allah’a ibadet edilmemesi ve o evde Kur’an-ı Kerim okunmamasıdır. Böyle bir evde huzursuzluk kaçınılmazdır. Hatta ibadet edilen evler de bile eğer kadınlar muayyen zamanlarını yaşıyorlarsa erkeklerin o günlerde evlerde ibadeti ihmal etmemelidir. Namaz kılmak için camiye bile gidiyor olsa ilk sünnet ve son sünnetler gibi, vitir namazı kılma gibi hususları eve bırakmalıdırlar. Nitekim peygamber efendimizin vitir namazını kılmayı eve bırakması meşhurdur.

 

İnsanın en büyük düşmanı olan şeytan evlerde de huzursuzluk için boş durmaz. Bu nedenle eve girildiğinde besmele çekilip selam verilmesi şeytanı kahreder ve bunlar terk edilirse şeytan evde huzursuzluk çıkarmak için hemen işe koyulur.

 

Eğer ev 40 gün kadar tamamen boş bırakıldıysa mutlaka güzelce temizlik yapıp Kur’an-ı Kerim okumalı ve ibadet edilmelidir.

Evde gece uyuyacağı zaman evin içinde et ve balık kokusu gibi insanı rahatsız edici kötü koku olmamalıdır. Bunlar insanı rahatsız ettiği gibi bereketi de kaçıran şeylerdir.

Evlerde köpek bulundurulması ayrı bir konudur. İçerisinde köpek bulunan eve meleklerin girmeyeceği peygamber efendimiz tarafından haber verilmiştir. Bu konu ayrıca işlenecektir.

Ayrıca evi güzel kokularla süslemek te müstehabtır.

Etiketler

admin

Yorum Ekle

Yorumunuzu buraya yazabilirsiniz

error: Sağ tuş Devre dışı bırakıldı !!