Adaplar

Edep Nedir

Edep hakkında yapılan diğer bir tanım da; “insanı her türlü hatalardan uzak tutacak, koruyacak olan şeyleri bilmektir.”

Edep Nedir

Edep kelimesi Arapça bir kelime olup birçok tanımı yapılmıştır. Bu hususta gerek sözlüklerde ve gerekse internet sayfalarında farklı tarifler bulmanız mümkündür. Biz burada edebin birbirine yakın iki tarifini vereceğiz. Birinci tarifi İmam Batumi Hazretleri Hulasatu-t Tasavvuf isimli eserinde şöyle yapmıştır; “edep, her şeyi yerine koymak yani yerli yerince yapmaktır” bu tanım üzerinde biraz düşünüldüğünde güzel bir tanımdır. Hapşıran birine söylenecek söz Peygamber efendimizin öğrettiği şekli ile hapşıran “Elhamdülillah” dedikten sonra ona mukabil “Yerhamüke-Allah” demektir. Ona bu karşılığı vermek farz veya vacip değildir. Sünnet olmakla birlikte aslında edeptir, güzel ahlaktır. Konuya edebin tanımı üzerinden yaklaşığımızda ise birisi hapşırdığında ona verilecek en güzel cevap, yerli yerinde hareket ve karşılık ona “yerhamüke-Allah” demektir. Bu durumda yukarıdaki tanım edebi açıklamakta gayet güzel bir tanımdır.

 

Edep için diğer bir tanım

Edep hakkında yapılan diğer bir tanım da; “insanı her türlü hatalardan uzak tutacak, koruyacak olan şeyleri bilmektir.” Günümüzde bazı insanlar maalesef özgürlük akımına kendini fazlaca kaptırarak edebi çok gerekli görmeseler de aslında kendileri de edebi fazlaca aramaktadırlar. Örneğin; zengin bir işveren kendisine iş müracaatı için gelen kişi ile mülakat yaparken onun bilgisine ve tecrübesine itibar ettiği gibi aynı zamanda edebine de bakmaktadır. Çünkü iş vereceği kişi karşısında saygılı ve edepli olmaz da fazlaca rahat tavırlar sergilerse her ne kadar bu kişi edebi çok ta aramayan bir kişi olduğunu söylese de kendisine yapılan edepsizliği affetmemektedir. Bu durumda edepli olmak kişiyi dünya işi yaparken bile rahat ettirmektedir. Hal böyle olunca dinde de edep şarttır.

 

Dinde de edep şarttır çünkü

Yukarıda basit bir örnekle anlattığımız şekliyle edep kişiyi dünyalık işlerinde bile koruyorsa yukarıda yapılan tarif üzere dini yaşantısında da edep kişi korumaktadır. Buna da basit bir örnek verelim; kıbleye ayak uzatmama meselesi… Bazı insanlar bu edebi gözetmezken ve gerekli görmezken bazıları ise bu edebe son derece riayet ederler bu durumda eğer bu edep lüzumlu ise kabirde ve ahirette kazançlı çıkacak olan bu edebe riayet eden olacaktır. Bu durumda edep kişiyi hatadan ve hatanın neticesi olan hem dünyevi ve hem uhrevi cezalardan muhafaza eden şey olmaktadır. Edebin bazısı ilmi olacağı gibi bazısı ise kalpte meydana gelen bir haslettir.

 

Edep nasıl oluşur

Az önce de söylediğimiz gibi edep ilmi olarak ve kalpte oluşarak meydana gelir. Edebin kalpte oluşması için ilmi olanı bilmek gerekir. Edep kaidelerini öğrenen ve bunları hayatına geçiren, bu hususta ihlaslı ola kişinin kalbinde Allah’ın yardımı ile edep yerleşecek ve böylece edebi hayatının bir parçası haline getirebilecektir.

 

Sitemizin bu sayfasında kalbi edebin oluşmasına yardımcı olması için İslami edep kurallarına yer verilecek ve böylece faydalı olunmaya çalışılacaktır.

Etiketler

admin

Yorum Ekle

Yorumunuzu buraya yazabilirsiniz

error: Sağ tuş Devre dışı bırakıldı !!