Faziletler / Hikmetler

Amme Suresinin Fazileti (Nebe Suresi)

Amme suresini okumanın en güzel vakti ikindiden sonraki vakittir. Eğer bu vakitte okuma imkanı yoksa veya okunamamışsa daha sonra da

Amme suresini okumak için buraya tıklayınız

Amme suresinin diğer ismi nebe suresidir. Bu sure Kur’an-ı Kerim’de Müslümanların en çok okumaları gereken surelerden olup fazileti çok büyüktür. Çünkü peygamber efendimiz bu sureye devam edenlerin ahiret, kıyamet susuzluğu çekmeyeceğini bildirmektedir.

Mahşerde susuz kalmak

Kıyamet gününün dehşeti ve şiddeti çok fazladır. Dünya da bile yazın sıcağında güneşin altında uzun bir kuyrukta sıra beklerken insan susuz kaldığında ne kadar zorlanmaktadır. Ahiret sıcağı ve sıkıntısı bununla kıyas bile kabul etmez. Mahşer sıkıntılarından birisi de o dehşetli günde (gün ifadesi burada yanıltmamalıdır. Çünkü binlerce sene devam edecek bir mahşer hayatı vardır) çekilen susuzluktur.

Mahşer günündeki susuzluk o kadar şiddetlidir ki, o gün sadece Allah’ın gölgelendirdiği ve Allah’ın su ikram ettiği kulları susuzluk çekmezler. Onun dışında herkes susuzluktan kırılır. İşte o günde susuzluk sıkıntısı çekmemek için amme suresi okumaya devam etmek gerekir. Kurra’ların sultanı Ubey Bin Kâ’b R.A. rivayet ediyor ki; Rasulüllah Efendimiz Amme suresi hakkında şöyle buyurdular; “Amme Yetesêelûn suresini okuyan kimseye Cenab-ı Allah Kıyamet günü soğuk bir şarapla (içecekle) ikramda bulunur.”

Ne zaman okumalıdır

Amme suresini okumanın en güzel vakti ikindiden sonraki vakittir. Eğer bu vakitte okuma imkanı yoksa veya okunamamışsa daha sonra da okunabilir. Hatta bir kişinin ikindiden sonra okumaya hiç vakti yoksa sürekli olarak kendi tayi ettiği başka bir vakitte okuyabilir. Böylece yine aynı ecir ve mükafatı alır. Hadis-i şerifte; Resulullah (Sallallahü Aleyhi ve Sellem) buyurdu ki: “İkindi namazından sonra Nebe suresini (vird olarak) okursa, Allah’u Teala o kimsenin rızkını artırır (kazancına bereket ihsan eder), Ona dünya dağları ağırlığınca iyilikler yazılır. Kıyamet günü yüce Allah her bir kılını nurlu kılar. Dünyadan cenneteki makamını görmeden de çıkmaz.”(Ebu-l Leys Semerkandi)

 

Bu surede ne olduğunu bilseydiniz…

Amme suresine devam etmenin faziletinin anlatıldığı bir hadisi şerifte peygamber efendimiz kul hakkı hariç günahların affına sebep olacağından bahsetmektedir. “Amme Yetesêelûn suresini öğrenin. Kâf Vel Kur’ani-l Mecid, Ven-Necmi İzê hevê, ves-semêi ved-dârik surelerini de öğrenin. Eğer bu surelerde neler bulunduğunu bilmiş olsaydınız. Meşgul olduğunuz işleri bırakırdınız. Sadece bunları öğrenmeye çalışırsınız. Bunlarla Allah’a yaklaşırdınız. Allah’ta şirk (kendisine ortak koşmak) hariç diğer günahlarınızı (kul hakkı müstesna) bağışlardı. (Ubey Bin Kaab R.A.’den. Ebu-d Derda R.A.’den)

 

Netice olarak

Eğer bir kul, ölmeden önce cennetteki yerini görmek istiyorsa,

Ahirette mahşerin dehşetinden emin olmak istiyorsa,

Kevser havzından için mahşer susuzluğu çekmek istemiyorsa,

Günahlarının kolaylıkla affedilmesini istiyorsa,

Rızkının genişletilmesini istiyorsa,

Amme suresine (nebe suresi) devam etmelidir…

 

Hazreti Allah su surenin kadrini takdir edip buna devam eden kullarından olmayı nasip etsin…

Etiketler
error: Sağ tuş Devre dışı bırakıldı !!