İlmihal

Abdestin Mekruhları

Abdestin mekruhları 10'dur 1 – Sağ el ile sümkürmek. (güzel ve temiz olan işlerle hayırlı işler sağ el ile yapılıp temizlik ve diğer işler sol el ile yapılacağı için

Abdestin Mekruhları

Abdestin mekruhları 10’dur

1 – Sağ el ile sümkürmek. (güzel ve temiz olan işlerle hayırlı işler sağ el ile yapılıp temizlik ve diğer işler sol el ile yapılacağı için ağza ve buruna su vermek sağ el ile yapılacağından sümkürme işinin sol elle yapılması lazımdır. Bu nedenle sağ el ile sümkürmek mekruhtur)

2 – Abdest azalarından her birini üç defadan fazla veya eksik yıkamak (sünnete dikkat edilmeden yapılan her hareket aslında mekruhtur. Bu nedenle sünnet olan abdest azalarını üçer defa yıkamak olduğu için bundan aşağısı ve yukarısı mekruh olmaktadır)

3 – Abdest suyunu yüzüne çarpmak (yüzün güzelce yıkanması lazımdır. Her ne kadar suyu yüze çarparak yüz yıkanmış olsa da bu hareket sünnete uymayacağı için mekruhtur)

4 – Güneşte ısınmış su ile abdest almak (ancak kendimizin ısıttığı sularla mekruh olmaz. Burada mekruhiyet suyu doğrudan güneşe bırakıp güneşte ısınmasından kaynaklanmaktadır. Yoksa güneş enerjisi sistemleri ile –halk arasında gün ısı olarak ifade edilen sistemler vb.- ısınmış sularla abdest almak mekruh değildir)

5 – Suyu çok az kullanmak (o kadar ki, israf etmeyeceğim diye suyu adeta çok az kullanıp bunu abdest azalarına yayarak bu şekilde abdest almak mekruhtur)

6 – Suyu israf etmek (fıkıh kitaplarının en meşhur ifadelerindendir. Akan nehirden bile abdest alsa suyu israf etmek yine de mekruhtur)

7 – Abdest alırken konuşmak (abdest alırken dünya kelamı konuşulmaz. Ancak abdest esnasında konuşmayı mecbur kılan bir zaruret varsa zaruret miktarında konuşulur. Bunun dışında sadece dua okunur)

8 – Abdestin sünnetlerini terk etmek. (abdestin sünnetlerini bilerek sünnete göre abdest almak gerekmektedir. Bilmeliyiz ki, abdest alırken terk edilen her bir sünnet abdestin mekruhu olmaktadır),

9 – Mazeretsiz başkasından yardım istemek (eğer abdest alırken ibrik ve benzeri su kabından abdest alıyorsa suyu kendisinin dökmesi doğrudur. Çünkü peygamberimiz böyle yapmıştır. Bu gibi yerde suyu başkasına döktürürse mazeretsiz olarak bu hareket mekruh olmaktadır)

10 – Her defasında su dökerek meshi üç kez tekrarlamak. (abdest alırken başa mesh etmek farzdır. Kaplama mesh yapmak ise sünnettir. Gerek farz ve gerekse kaplama meshte bir defa elini ıslatıp meshi bu şekilde yapması lazımdır. Elini üç defa ayrı ayrı ıslatıp her defasında mesh etmek mekruh olmaktadır)

admin

Yorum Ekle

Yorumunuzu buraya yazabilirsiniz

error: Sağ tuş Devre dışı bırakıldı !!