İlmihal

Abdest Alınabilen Sular

Abdest almanın caiz olduğu sular 7 sınıftır. Bunlar; 1 – Yağmur suyu 2 – Deniz suyu

Abdest Alınabilen Sular

Abdest almanın caiz olduğu sular 7 sınıftır. Bunlar;

1 – Yağmur suyu

2 – Deniz suyu

3 – Irmak (dere suyu) yani tatlı akarsu suyu

4 – Kuyu suyu

5 – Kar suyu, kar suyunun eritilip su haline getirildikten sonra kullanımı caizdir, yoksa kar halinde kullanılarak olmaz.

6 – Dolu suyu, kar suyu gibi eritilip su haline getirildikten sonra kullanımı caizdir.

7 – Kaynak suyu

 

Abdest almanın caiz olduğu suları öğrendikten sonra fıkıhta sular beş kısma ayrılır. Bu sular için temiz ve temizleyici ifadeleri kullanılır. Suyun temiz olması kullanımı açısındandır. Ancak, temizleyici su demek; abdest ve gusül almanın caiz olduğu su demektir.

 

Abdest almanın caiz olduğu bu 7 sınıf su genel olarak 5 kısma ayrılmaktadır.

  1. Kısım; Temiz ve temizleyici olan sudur. Bu sınıf yukarıda sayılan sınıfların her biri genel olarak bu sınıfa dahildir.

 

  1. Sınıf; temiz ve temizleyici olan ancak başka su varsa kullanmak mekruh olan sudur. Kullanacak başka su yoksa o zaman bu su ile abdest almak caizdir. Bu da kedinin içtiği sudur.

 

  1. Sınıf; temiz ancak temizleyici olmayan sulardır. Su sınıf sular iki kısımdır. Birinci kısım abdest almak, cünüplükten gusl etmek veya abdesti olduğu halde abdest almakla kullanılmış ola sudur.

 

  1. Sınıf; kirli (pis) sulardır. Bu sular; içerisine necaset düşmüş olan az ve durgun sulardır.

 

  1. Sınıf; temiz olup olmadığı şüpheli olan sudur. Bu sular, eşek veya katırın içtiği sulardır.

 

 

Artık sular;

Fıkıhta herhangi bir canlının içtiği yani ağzının suya temas etmesiyle kalan suya artık su denilir. Artık sular da 4 kısma ayrılmaktadır;

  1. Kısım; temiz ve temizleyici olan sulardır. Bu sular; insan, at ve eti yenen hayvanların artığı ola sulardır.

 

  1. Kısım; kirli (pis) olup kullanılması caiz olmayan sulardır. Bu sular; köpek, domuz, kaplan ve kurt gibi yırtıcı hayvanların artığı ola sulardır.
  2. Kısım; kullanmak için temiz su olduğunda kullanılması mekruh olan sudur. Eğer kullanacak başka su yoksa o zaman bu suyu kullanmak mekruh olmadan caiz olur. Bu sular; kedi, başıboş tavuk, doğan, atmaca, çaylak, şahin, yırtıcı kuşlar ve akrep dışında ev faresi gibi hayvanların artığı olan sulardır.

 

  1. Kısım; şüpheli olan kısımdır ki, eğer abdest almak için başka su yoksa o zaman bu su ile abdest alınır ve ardından (abdestin caiz olmama ihtimalinden dolayı) teyemmüm abdesti alınır ve ardından namaz kılınır. Bu sular; katır ve eşeğin içtiği sulardır.

 

admin

Yorum Ekle

Yorumunuzu buraya yazabilirsiniz

error: Sağ tuş Devre dışı bırakıldı !!